Prognozy eksportu Polski na 2013 r.

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w styczniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w styczniu eksport z Polski wyniósł 11,434 mld euro. Był więc o 7,5% większy niż w grudniu i jednocześnie o 0,7% większy niż w styczniu 2012 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 47,875 mld tj. o 9,9% więcej niż w grudniu, lecz równocześnie o 3,6% mniej niż przed dwunastoma miesiącami.

Szacowany dla stycznia wzrost wielkości eksportu w stosunku do wyników z grudnia jest po części sezonowy. W końcu roku bowiem wygasają dostawy przeprowadzane w celu zaopatrzenia handlu przed okresem świąteczno noworocznym (powiększające obroty szczególnie w październiku i częściowo jeszcze w listopadzie). Sprzedaż spada, a jej wyniki stanowią dość niską bazę dla porównań. W styczniu natomiast wraz z rozpoczęciem nowego roku obrotowego i potrzebą uzupełnienia zapasów, sprzedaż rośnie. Jednak obserwowany tym razem wzrost okazał się nieco większy od typowego. Był on też odzwierciedleniem nieco lepszych niż oczekiwano wyników sprzedaży w przemyśle i handlu hurtowym.

Korporacja oczekuje, że w okresie I – III 2013 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 1,1%w euro, a w wymiarze złotowym okaże się niższy o 0,7%. Wyniki te (różniące się od siebie niewielez przyczyn różnic kursowych) świadczą o tym, że w pierwszym kwartale br. wymianę z partnerami zagranicznymi można określić jako stagnacyjną. Choć nie są to wyniki na miarę oczekiwań, to jak warto podkreślić są one lepsze od niektórych wcześniejszych prognoz mówiących o czasowym (mającym mieć miejsce w pierwszych miesiącach roku) spadku eksportu w ujęciu rocznym. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 157,6 mld euro, co stanowić będzie wynik o 8,0% wyższy niż w roku 2012. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 637,9 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 4,5% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012.

Prognozy Korporacji dotyczące eksportu w roku 2013 wskazujące na wzrost eksportu ogółem o 8,0% są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

  • Niemcy – wzrost eksportu o 4,9%
  • Pozostałe kraje strefy euro 3,9%
  • Pozostałe kraje UE 6,7%
  • Pozostałe kraje rozwinięte 5,3%
  • Kraje Europy Środkowo – Wschodniej 22,1%
  • Kraje rozwijające się 17,3%

Źródło: KUKE

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.