PO IR przesłany do Komisji Europejskiej

PO IR 3.2; internacjonalizacja przedsiebiorstw9 grudnia 2014 r. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) został przekazany do akceptacji Komisji Europejskiej. Jest drugim pod względem budżetu polskim programem nowej perspektywy dotacyjnej na lata 2014-2020 i największym europejskim programem nastawionym na wspieranie B+R i innowacji. Zakłada też wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw.

Zgodnie ze słowami Minister Infrastruktury i Rozwoju Marii Wasiak PO IR „ma umożliwić skuteczne przejście „od pomysłu do rynku”, poprzez przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd produkty, usługi i technologie. Realizowane będą projekty wpisujące się w tzw. inteligentne specjalizacje, czyli w te dziedziny gospodarki i nauki, które stanowią potencjał rozwojowy kraju i regionów”. Fundusze z PO IR będą wspierały badania i rozwój prowadzone w kooperacji przedsiębiorstw z sektorem nauki oraz komercjalizację tych badań, co ma zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki i wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Przekazanie PO IR do akceptacji Komisji Europejskiej przed końcem 2014 r. daje nadzieję na szybkie uruchomienie działań proeksportowych, ogłoszenie naborów wniosków i dystrybucję środków wśród przedsiębiorstw. Do tej pory KE zaakceptowała polskie programy operacyjne Polska Cyfrowa oraz Pomoc Techniczna.

Na realizację programu przeznaczono ok. 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich (FE), a więc niemal 36 mld zł.

Realizowanych będzie 5 osi priorytetowych:

  1. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa – alokacja, ok. 3,85 mld euro z FE:
    – przykładowe typy projektów: projekty B+R realizowane przez przedsiębiorstwa, sektorowe programy B+R realizowane przez konsorcja naukowo-przemysłowe oraz prace B+R prowadzone z udziałem funduszy kapitałowych.
  2. Wsparcie otoczenia i potencjału innowacyjnych przedsiębiorstw – alokacja ok. 1,04 mld euro z FE:
    – przykładowe typy projektów: tworzenie warunków infrastrukturalnych dla prowadzenia działalności B+R przez przedsiębiorstwa, wsparcie rozwoju otwartych innowacji, proinnowacyjne usługi dla MŚP świadczone przez instytucje otoczenia biznesu, wsparcie ochrony własności przemysłowej przedsiębiorstw, bony na innowacje dla MŚP na sfinansowanie współpracy z jednostkami naukowymi.
  3. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach – alokacja ok. 2,2 mld euro z FE:
    – przykładowe typy projektów: wsparcie wdrożeń wyników prac B+R, kredyt na innowacje technologiczne, fundusz gwarancyjny dla wsparcia innowacyjnych firm, wsparcie przedsiębiorstw przez fundusze typu venture capital, sieci aniołów biznesu oraz fundusze kapitału zalążkowego (we wdrażaniu III osi PO IR duże znaczenie będą miały instrumenty finansowe), wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw.
  4. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego – alokacja ok. 1,22 mld euro z FE:
    – przykładowe typy projektów: finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych, rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, wsparcie powstawania międzynarodowych agend badawczych, zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R (projekty finansowane w IV osi PO IR będą realizowane głównie przez konsorcja jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych); nacisk położony zostanie na dostosowanie wspieranych prac B+R do potrzeb gospodarki oraz na zaangażowanie przedsiębiorstw (np. jako członków konsorcjów) w realizację projektów.
  5. Pomoc techniczna.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju